פרשת השבוע – פרשת שופטים

סיורים בירושלים עם ישי שביט - כי האדם עץ השדה

כי האדם עץ השדה

פרשת שופטים עוסקת במגוון רחב של נושאים. משפט המלך, עקרונות השיפוט ועגלה ערופה הם רק דוגמאות לכך. אני בחרתי לעסוק בשני פסוקים בלבד:

"כי תצור אל עיר ימים רבים להלחם עליה לתפשה לא שתחית את עצה לנדח עליו גרזן כי ממנו תאכל ואתו לא תכרת, כי האדם עץ השדה לבוא מפניך במצור. רק עץ אשר תדע כי לא עץ מאכל הוא אותו תשחית וכרת, ובנית ובנית מצור על העיר אשר הוא עושה עמך מלחמה עד רדתה.” (דברים כ' יט'-כ')

במהלך כל ט"ו בשבט ובארועים נוספים מובאים פסוקים אלו על מנת להמחיש זיקה בין האדם לבין עץ השדה. שירו של נתן זך ממחיש זאת יותר טוב מכולם:

"כי האדם עץ השדה
כמו האדם גם העץ צומח
כמו העץ האדם נגדע
ואני לא יודע
איפה הייתי ואיפה אהיה
כמו עץ השדה"

גישה זו המבינה את הפסוקים המופיעים בפרשת שופטים כפשוטם נפוצה ביותר בימנו. זוהי מעין תפיסה אקולוגית המאנישה את עץ השדה וקושרת את גורלו בגורל האדם. מעניין לציין כי הפרשנות המסורתית מבינה את הפסוקים הללו באופן שונה לחלוטין. רש"י סבור כי הביטוי "כי האדם עץ השדה?” הוא למעשה מעין שאלה רטורית – האם עץ השדה הוא כמו האדם? ברור שלא. העץ לא יכול לברוח אל מאחורי חומות בצורות, למה להשחיתו? אבן-עזרא מבין כי חיי האדם תלויים בעץ השדה מבחינה חומרית. האדם ניזון מעץ השדה ולכן אסור לו לאדם לפגוע בו. רשב"ם בכלל מפרש פסוקים אלו כאיסור לכרות עצים המרוחקים מהעיר אך גם כהיתר לפגוע בצמחיה הסמוכה לה בה מוצאים מגיני העיר מחסה.

לצד דברי הפרשנים המכובדים קנתה לה הגישה היוצרת אנלוגיה ישירה בין האדם ועץ השדה מקום של כבוד בתפיסת העולם הישראלית המודרנית. דוגמא מובהקת לכך ניתן למצוא בראש הר עמינדב הסמוך לירושלים, שם נבנתה בשנת 1966 אנדרטה מרשימה הידועה בשמה – 'יד קנדי'.

סיורים בירושלים עם ישי שביט -יד קנדי

יד קנדי

ג'ון פיצרלד קנדי נולד בשנת 1917 במדינת מסצ'וסטס. הוא לחם והצטיין במלחמת העולם השניה בחזית האוקיאנוס השקט ולאחר המלחמה נבחר לקונגרס האמריקאי. ב-1960 לאחר מערכת בחירות צמודה, הפך לנשיאה ה-35 של ארצות הברית. תקופת נשיאותו זכורה בעיקר בשל משבר הטילים בקובה שהביא את העולם אל סף מלחמה גרעינית כוללת. לכאורה לא היה כל קשר מיוחד בין קנדי לבין מדינת ישראל. אומנם במהלך ימי נשיאותו הוא נפגש עם דוד בן גוריון ועם גולדה מאיר ואף אישר בדיעבד את הנעשה ב-'מפעל הטקסטיל' בדימונה, אך כאמור – קשה לומר כי הוא היה ידידותי באופן יוצא דופן כלפי ישראל.
לאור זאת מפתיע לגלות כי ההחלטה על בניית אנדרטה לזכרו בהרי ירושלים נפלה עוד באותו 'יום שישי השחור' (22 בנובמבר 1963) בו נרצח הנשיא ברחובותיה של העיר דאלאס. הוגה הרעיון היה מנחם (מאכס) ברסלר, ראש הקרן הקיימת לישראל בארצות הברית. לברסלר, אשר הצליח לגייס כספים רבים למען מדינת ישראל, זכויות רבות ואין זה פלא כי השכונה הירושלמית הסמוכה 'קרית מנחם' נושאת את שמו.
האנדרטה לזכרו של קנדי נבנתה על-ידי האדריכל דוד רזניק. צורת האנדרטה כצורת גזע גדוע של עץ אלון – בבחינת "כי האדם עץ השדה". חייו של קנדי שנגדעו באיבם הומשלו לגזעו של עץ אופייני לחורש הארץ הישראלי. האנדרטה עשויה 51 עמודי בטון גבוהים ועליהם סמלי 50 מדינות ארה"ב וסמלו של מחוז קולומביה. פנים הבניין כולל את אש התמיד ואת תבליט פניו של קנדי הזהה לתבליט שבקברו שבארלינגטון, ורג'יניה. דוד רזניק אשר החל את הקריירה שלו במולדתו ברזיל הושפע למדי מעבודותיו של מורו האדריכל הנודע אוסקר נימאייר שבאותן השנים עסק בתכנון הקתדרלה של ברזיליה המזכירה את מבנהו של יד קנדי בירושלים. אגב, רזניק בנה בירושלים עוד מספר בניינים מרשימים ובינהם את בית הכנסת שבגבעת רם, בניין יד לבנים ובית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית בהר הצופים.

סיורים בירושלים עם ישי שביט -יד קנדי בשקיעה

אנדרטת יד קנדי בשקיעה

אנדרטת 'יד קנדי' נחנכה בטקס רב רושם ברביעי ביולי 1966 ומאז ועד היום היא משמשת במה לטקסים המסמלים את הקשר החזק שבין ארה"ב למדינת ישראל. האנדרטה בצורת האלון הגדוע נמצאת בלב 'יער השלום' ומתמזגת בנוף. היא מסמלת בעיני גם את הקשר שבין האדם והעולם בו הוא חי. את הקשר שבין האדם לבין עץ השדה.

סיורים בירושלים עם ישי שביט -הקתדרלה של ברזיליה

הקתדרלה של ברזיליה

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב ספר דברים, פרשת השבוע ברחובות ירושלים עם התגית: , , , , , , , , , , ,