פרשת השבוע – פרשת נח

ניתן לחלק את פרשת נח לשני חלקים. החלק הראשון עוסק בנח, משפחתו ובסיפור המבול ואילו החלק השני עוסק בתולדות האנושות וכולל בתוכו, בין היתר את סיפור מגדל בבל. מדובר באחת הפרשות המוכרות והאהובות ביותר. לאור כל זאת אין זה פלא כי ניתן למצוא בירושלים אתרים רבים המתייחסים לפרשה. האמת שבתחילה חשבתי לכתוב על הפסל 'נמרוד' של דנציגר שבמוזיאון ישראל או על מוזיאון ארצות המקרא המתקשר באופן ישיר לפרשה אך לבסוף בחרתי לכתוב על האתר המזוהה ביותר בירושלים עם סיפור תיבת נח הלא הוא גן החיות התנ"כי שבדרום מערב העיר. גן חיות זה הוא מקום מיוחד במינו. הוגה רעיון הקמת הגן, אהרון שולוב, חש צורך בבניית גן חיות בו יתקיים מחקר אקדמי לצד מרכז מבקרים. מספרים על פרופסור שולוב כי יום אחד כאשר נכנס לביתו הוא אמר לאשתו: "יוכבד, החלטתי להקים גן חיות בירושלים. אני רוצה שילדי העיר יידעו להבדיל בין תן לכלב…". על הגן היה להיות מושפע ממיקומו בירושלים ולהיות קשור בכל נימיו לארץ התנ"ך. הגן, שהוקם ב-1940, נדד מספר פעמים ממקום למקום עד שהגיע למיקומו הנוכחי בדרום מערב ירושלים בתחילת שנות ה-90. המבוגרים שבינינו בוודאי עוד זוכרים את הגן הישן והקטן, שעמד מצפון לשכונת תל ארזה במשך שנים. כיום מהווה הגן את אחד האתרים הפופולריים ביותר בישראל ואף זכה לתואר "האתר בתשלום בו ביקרו הכמות הגדולה ביותר של אנשים בשנים האחרונות" (יותר מבמצדה או בקיסריה!). המוני המבקרים במקום גודשים את השבילים, נוסעים ברכבת הצעצוע ופורסים מחצלות פיקניק ועליהן כל טוב על הדשא. איך שלא תסתכלו על זה, הסיורים בגן החיות התנכ"י מתאימים לכל גיל ולכל מסגרת.

ממראות גן החיות התנכי - סיורים בירושלים עם ישי שביט

ממראות גן החיות התנכי

גן החיות התנ"כי מתיימר לעסוק בחיות התנ"ך אך כולל בתוכו גם חיות כגון הפנדה האדומה, הטפיר והג'ירף אשר מעולם לא היו חלק מהחי בארץ ישראל. אם כן, מה הוא שהופך את הגן לתנ"כי? התשובה לשאלה זו יכולה להיות ארוכה ומנומקת ותכלול ציטוט פסוקים המזכירים שמות בעלי חיים המופיעים בספרים שונים במקרא. (אני יודע שיש שיאמרו כי הג'ירף כן מוזכר בתורה אך בשם 'זמר', כפי שכתוב בספר דברים יד'…) התשובה שאני נותן לשאלה זו נמצאת בקצהו במרוחק ביותר של הגן, במרכז המבקרים הדומה במראהו לתיבת נח. המרכז כולו נסוב סביב לפסוק:

וּמִכָּל-הָחַי מִכָּל-בָּשָׂר שְׁנַיִם מִכּל תָּבִיא אֶל-הַתֵּבָה לְהַחֲיות אִתָּךְ זָכָר וּנְקֵבָה יִהְיוּ. מהָעוֹף לְמִינֵהוּ וּמִן-הַבְּהֵמָה לְמִינָהּ מִכּל רֶמֶשׂ הָאֲדָמָה לְמִינֵהוּ שְׁנַיִם מִכּל יָבואוּ אֵלֶיךָ לְהַחֲיוֹת.  (בראשית ו', יט'-כ')

אחד הדימויים המודרנים לתיבת נח עוסק בשימור עולם החי של תקופתו ואכן, ללא נח היו חיות רבות נכחדות בשל המבול. הפסוק שלפנינו ממחיש זאת היטב, מטרת התיבה היא, בין היתר, להחיות את בעלי החיים. ואכן התיבה שלפנינו בגן החיות, ממחישה את תפקיד הגן בנסיון להחיות את עולם החי של ארץ ישראל של ימינו. בעולם החווה תהליך הכחדה רחב היקף של בעלי חיים, ישנו מקום חשוב למאבק לשימור עולם החי. גן החיות מעורב בפרויקטים שונים של השבת בעלי החיים לטבע (היחמורים לשמורת הטבע נחל שורק לדוגמא) ושל הקמת גרעיני רבייה של בעלי חיים ארץ ישראלים המצויים בסכנת הכחדה. הד לכל הפעילויות הללו נמצא בתוך חדרי 'תיבת נח' שבפאתי הגן ודימוי גן החיות לתיבה המצילה את עולם החי הוא מוחשי ביותר ומסמל את אחד מתפקידיו החשובים ביותר של מוסד ירושלמי – תנ"כי זה.

תיבת נח נחה על הרי יהודה - סיורים בירושלים עם ישי שביט

תיבת נח נחה על הרי יהודה

תיבת עם עלה של זית עוגנת בהרי יהודה. בעומדי נינוח אל מול 'תיבת הנח' שבגן החיות שבלב הרי יהודה עולה בי דימוי נוסף של התיבה – תיבה של שאיפה לשלווה ולשקט, תיבה המסמלת את הכמיהה לסוף הסערה ולתחילתו של עולם חדש. דימוי זה נשען על שיר ישן של משוררת נשכחת בשם אסתר ראב (מי שהייתה המשוררת הראשונה מבין ילידות הארץ – נולדה ב-1894 בפתח-תקווה). בשירה 'חזות' היא כותבת:

אני רואה תיבת נח לבנה נחה על הררי יהודה:
ועין צופיה על פיגרי-איקרוסים גופם:
שרף-מלאך ושטן כאחד –
אשר כנפיהם לחרבות כיתתו
והעין צופיה ומחכה למושך התלם לנוטע הכרם.
(מתוך: מלכה שקד, לנצח אנגנך, המקרא בשירה העברית החדשה – אנתולוגיה, עמ' 67)

תמונה זו של תיבה העוגנת בחופי הרי יהודה והמראה החצי סוריאליסטי של התיבה הנטועה בלב גן החיות מזכירים לי כי יהודה עמיחי כתב פעם כי "ירושלים היא עיר נמל על שפת הנצח" (יהודה עמיחי, שירי ירושלים עמ' 78). אם צדק המשורר בדבריו, הרי שהמיקום הנוכחי של תיבת נח הוא נהדר, שני להר האררט בכבודו ובעצמו. אין ספק – אתר תיבת נח שבגן החיות התנ"כי הוא המקום הנכון בירושלים לבקר בו בשבוע בוא אנו קוראים את פרשת נח.

גן החיות התנ"כי נחשב לאחד מהיפים בעולם - סיורים בירושלים עם ישי שביט

גן החיות התנ"כי נחשב לאחד מהיפים בעולם

חזרה למוד הבית – סיורים בירושלים

תמונות נוספות מגן החיות התנ"כי בירושלים

To the English post

נשלח ב ספר בראשית, פרשת השבוע ברחובות ירושלים עם התגית: , , , , , , , , ,