פרשת השבוע – פרשת ויחי

בולי שנים עשר השבטים - סיורים בירושלים עם ישי שביט

בולי שנים עשר השבטים

כאשר יעקב אבינו שכב על ערש דווי אי שם בארץ גושן שבמצריים הוא קרא אליו את בנו יוסף. שם, במעמד הזה, הוא אימץ למעשה את אפרים ומנשה ובירך את בניו. לאט-לאט שקע לו יעקב בהרהורים של חשבון נפש. לפניו עלתה דמותה של אשתו האהובה רחל והוא התוודה: "בבאי מפדן מתה עלי רחל בארץ כנען, בדרך, בעוד כברת ארץ לבא אפרתה ואקברה שם בדרך אפרת הוא בית לחם" (בראשית, מח', ז'). יעקב אשר נאבק עם המלאך, יעקב אשר עשה גדולות ונצורות בחייו מהרהר ערב מותו באשתו אשר מתה בצעירותה. המקרא כהרגלו מקמץ במילים, אך כאן, כמו בכדי להדגיש את סערת הנפש אשר עוברת על ישראל, נחלץ רש"י לעזרתנו. דבריו של רש"י על פסוק זה מובאים בשינויים קלים בשירו הנפלא של שמשון מלצר 'אשירה לרש"י':

"ואני – ואני יעקב, בבאי – כשבאתי, מפדן – היא פדן ארם,
מתה – נפטרה עלי – בגללי, רחל – רחל אמך…
ואף על-פי שאני מטריח עליך להוליכני להקבר בארץ כנען,
ולא כך עשיתי לאמך… ויודע אני שיש בלבך עלי…"

אני מודה שהפעם הראשונה שנתקלתי בשירו של מלצר (שהיה משורר, יד ימינו של ברל כצנלסון בעיתון 'דבר' ואף עורך העיתון המופלא 'דבר לילדים') היה בשעה שקראתי בספר 'בואי הרוח' של חיים סבתו. כמו מחברו של ספר זה, גם "בגופי פשטה מן נעימות. המילים, השורות, הנקודות והזכרונות נעו בתוכי, עירבבו את מחשבותי והעלו בי תמונות תמונות" (חיים סבתו, 'בואי הרוח', עמוד 76). מי לא יתרגש מפרשנות זו? יעקב אבינו מתגלה כאדם רגיש ועצוב אשר חי במשך שנים ארוכות בצל הטרגדיה האישית אשר פקדה אותו ולא הניחה לו לרגע. בעיני זהו אחד הפסוקים העצובים ביותר במקרא. צלו של פסוק זה מלווה אותי בכל פעם שאני קורא בפרשת ויחי ומאיר באור שונה את ברכת יעקב לבניו, הברכה אשר מהווה את ליבה של הפרשה.
כאשר יוצאים לסיורים בירושלים קשה למצוא אזכור לתוגתו של יעקב אך בהחלט ניתן למצוא אזכורים לברכתו לבניו. אחת הדוגמאות הטובות ביותר לכך נמצאת בבית החולים 'ביקור חולים' שממוקם בצומת הרחובות שטראוס והנביאים. דלתות הכניסה למבנה המערבי של בית החולים מתארות את סמלי השבטים השונים, וכמיטב המסורת כוללים סמלים אלו מוטיבים הלקוחים מברכתו של יעקב, הברכה אשר במרכזה של פרשת 'ויחי'. דלתות הפליז הם מעשי ידיו של אחד האמנים החשובים ביותר שפעלו בירושלים בשנות ה-20 של המאה הקודמת – האמן, איש בצלאל, זאב רבן. רבן הושפע עמוקות מסיפורי התנ"ך וכלל מוטיבים תנ"כיים רבים בעבודותיו השונות. בין היתר 'אחראי' זאב רבן לכותרות העמודים שבבניין ימק"א שבירושלים, כותרות הכוללות, כמובן, מוטיבים תנ"כיים רבים. הכותרות הוזמנו ע"י האדריכל ארתור לומיס הרמון, מי שנמנה גם עם צוות האדריכלים אשר בנה את האמפייר סטייט בילדינג בניו-יורק. לא לריק זכה זאב רבן כי רחוב בירושלים ייקרא על שמו.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - רחוב זאב רבן במרכז העיר

רחוב זאב רבן במרכז העיר

בדלתות הפליז של זאב רבן נוכל להבחין בשנים-עשר ריבועים שונים אשר כל אחד מהם מוקדש לשבט אחר. הריבוע המוקדש לשבט זבולון כולל תיאור של אוניה בלב ים, אין בכך פלא אם נזכור את הפסוק "זבולון לחוף ימים ישכון והוא לחוף אניות וירכתו על צידון" (בראשית מח', יג'), יששכר מוצג כ-"חמור גרם רובץ בין המשפתיים" ואילו שבט אשר, עליו נאמר כי "שמנה לחמו, והוא יתן מעדני מלך", מקבל בדלתותיו של רבן איור של קערת פירות שופעת. וכך, כמו בסדרת הבולים המופיעה בראש עמוד זה (יום ההוצאה 8.11.1955, מעצב ג. המורי) זוכה כל שבט ושבט לתיאור גרפי הנאמן לברכתו של יעקב מפרשת 'ויחי'.

זאב רבן - דלתות בית החולים 'ביקור חולים'. יששכר חמור גרם - סיורים בירושלים עם ישי שביט

זאב רבן – דלתות בית החולים 'ביקור חולים'. יששכר חמור גרם

'דלתות השבטים' של זאב רבן ניצבות בבית החולים ביקור חולים מאז הקמתו של המבנה בעיר המערבית בשנת 1925 ועד היום (ראשיתו של בית החולים, מיסודה של עמותת 'ביקור חולים' בעיר העתיקה בירושלים בשנת 1857. בשנת 1910 החלו לבנות בשלבים את המבנה שבעיר החדשה ורק 15 שנים לאחר מכן, בשנת 1925הושלמו עבודות הבנייה). כאשר הגעתי יום אחד למקום כחלק מסיור בירושלים עם קבוצה שהתעניינה בנושא ניצבתי עם הקבוצה אל מול הדלתות והתחלתי להסביר לקהל המסיירים על חשיבותן. לא הרחק מאיתנו ישב שומר בית החולים המופתע שלא היה לו כל מושג כי הדלתות עליהן הוא שומר הן בעלות סיפור כה מיוחד. כאשר הקדשתי לו דקה והסברתי גם לו במה מדובר יכולתי לראות את הברק בעיניו. ניצוץ של התלהבות נדלק בהן. יכולתי להרגיש כי האיש יצא לרגע משגרת יומו וכי הדברים נגעו לליבו. בעיני הייתה זו עוד הוכחה כי פרשת 'ויחי' היא פרשה אשר נוגעת בלבו של כל אחד ואחד.

זאב רבן - דלתות ביקור חולים מראה מבחוץ - סיורים בירושלים עם ישי שביט

זאב רבן – דלתות ביקור חולים מראה מבחוץ

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב ספר בראשית, פרשת השבוע ברחובות ירושלים עם התגית: , , , , , , , , , ,