סיור סליחות בירושלים

"בן אדם מה לך נרדם?" מפזמים הפייטנים בלילות הסליחות והרחמים. "קום קרא בתחנונים, שפוך שיחה, דרוש סליחה מאדון האדונים". חודש אלול הוא ההזדמנות האחרונה. אם לא נקום באמצע הלילה ונעשה מאמץ, על חשבון שעות השינה שלנו, איש לא יעשה זאת במקומנו. עוד מעט יבוא לו יום הכיפורים ואחרי יום קדוש זה כבר אין תקנה.

חודש אלול בירושלים הוא חודש של שלהי הקיץ ותחילת הסתיו. אוירה נינוחה ונעימה שורה בעיר ורבים מנצלים זאת על מנת לקחת חלק בלילות הסליחות, מי כמתפלל ומי כמטייל, הבא לסיור סליחות בירושלים. המבקרים הרבים שוטפים את שכונות נחלאות, הרובע היהודי וכמובן את הכותל המערבי.

יצא לי להדריך סיורי סליחות רבים בירושלים ובשנים האחרונות אני מרגיש שינוי גדול. מתופעה דתית ואינטימית הפכו לילות הסליחות לעלייה לרגל לכל דבר. בלילות הסליחות האחרונים עשרות אלפי אנשים פוקדים את רחבת הכותל מייד לאחר חצות. עם ישראל בהמוניו נוהר אל העיר העתיקה. אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ עם אור בעיניים ושיר בלב. בלילות הסליחות שלאחר ראש השנה, ובמיוחד בליל הסליחות האחרון כלל לא ניתן למצוא מקום פנוי ברחבת הכותל ולפעמים גם לא במדרגות היורדות אליו.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - לילה אחרון של סליחות בכותל

לילה אחרון של סליחות בכותל

מי שמעוניין להגשים חלום, להכנס לבית כנסת בשעות הלילה המאוחרות ולהשלים מניין לחבורה של פייטנים בבית כנסת מתפורר, טוב יעשה אם יחפש לו בית כנסת מחוץ לירושלים. אל ירושלים עולים לרגל. ברובע היהודי אין אתר פנוי מאדם ומעולם, כך נדמה, לא אמר אדם צר לי המקום. האוירה פשוט מחשמלת ולא פעם מצאתי את עצמי נסחף עם שמחת ההמון אשר השרה אוירה קסומה על הקבוצה אותה הדרכתי. לילות אלו מחיים את מנהג העלייה לרגל לירושלים, מנהג אשר, כך נדמה עבר מן העולם עם חורבן בית המקדש השני. בהחלט יש כאן מקום לעבודת מחקר שתעסוק בתופעה הזו (אם אתם מכירים סוציולוג אשר מחפש נושא לדוקטורט שלו – אתם בהחלט מוזמנים להפנות את תשומת ליבו…).

כבר זמן רב אני מנסה לשלב בסיורי הסליחות שלי בירושלים בין מתן מידע על הרקע למסורות השונות והשתלבות בהמון, בין המקומות ההומים לסמטאות השקטות ובין אוירת הסליחות של פעם להמולה בת ימינו. לי כמדריך מדובר באתגר לא קל. למטיילים מדובר בחוויה שמשפיעה על כל החושים, חוויה אשר זוכרים זמן רב, חוויה ירושלמית.

על פי רוב אני ממליץ לקיים את סיורי הסליחות ברובע היהודי, בין השעות 21:00-01:00.

רמת הקושי בינונית, בעיקר בשל הצורך לחנות רחוק ולחזור ברגל לרכב.

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב Tours in Jerusalem - Adults עם התגית: , , , , , , , , , ,