סטנלי מבקר בירושלים

פלאט סטנלי, הידוע גם כסטנלי לאמבצ'ופ היה ילד רגיל. יום אחד אביו של סטנלי תלה לוח גדול מעל מיטתו וביקש ממנו לתלות עליו גלויות ותמונות. בלילה נפל הלוח ופגע בסטנלי המסכן שישן תחתיו. לאירוע זה היו השלכות כבדות משקל – סטנלי אומנם שרד את הפגיעה אך הוא נהפך לשטוח! כילד שטוח נפתחו בפניו אפשרויות בלתי מוגבלות – הוא שימש כעפיפון לאחיו, התגנב מתחת לדלתות והחשוב מכל – הוא יכול היה להיכנס לתוך מעטפה ולנסוע בחינם לכל העולם.  עד כאן תקציר העלילה מספרו של ג'ף בראון, סטנלי השטוח, משנת 1964. ספר זה זכה להצלחה רבה ולספרי המשך, אך כל זה לא משתווה להצלחת הפרויקט שנוצר בהשראתו. בשנת 1995 יזם מורה קנדי בשם דייל הוברט פרויקט בו היה על תלמידיו להכין דמות קרטון שטוחה של סטנלי ולשלוח אותה בדואר למכרים במקומות אחרים. על המכרים היה לנהל יומן בו כתבו על מעלליו של סטנלי ואליו היה עליהם לצרף תמונות מעניינות של סטנלי ממקומות שונים. פרויקט סטנלי השטוח זכה להצלחה עצומה וכיום הוא נהוג בלמעלה מ-7000 בתי ספר בכ-50 מדינות שונות.
בקיץ 2011 הדרכתי משפחה חביבה מאזור לוס-אנג'לס שבאה לסיור בת-מצווה בישראל. המשפחה כללה את ההורים, הדודים ואת האחות של כלת השמחה. סיירנו בירושלים, בגליל במצדה ובעוד אתרים רבים במהלך עשרה ימים ונוצר בינינו קשר טוב. כחודשיים לאחר הטיול קיבלתי בדואר מדרו, אחותה של כלת השמחה ותלמידת כיתה ה', את סטנלי בדואר. בהתחלה לא ידעתי מה לעשות, חשבתי שאולי מדובר בבדיחה או במתיחה אבל כאשר קראתי את 'הוראות השימוש' התחלתי להתלהב – הם ביקשו שאצרף את סטנלי לסיורים בירושלים אותם אני מדריך!

סיורים בירושלים עם ישי שביט - פלאט סטנלי אוכל סלט ישראלי

פלאט סטנלי אוכל סלט ישראלי

החלטנו לנהוג בסטנלי כבאורח מכובד. נתנו לו לאכול סלט ישראלי ושיכנו אותו בסוכה ירושלמית שבנינו בשכונת קרית יובל, מתחת לבית. למחרת יצאתי עם סטנלי (השטוח…) לסיור ילדים שהדרכתי למשפחות שהגיעו לירושלים לכבוד חג הסוכות. את הסיור סיימתי בכותל המערבי. הילדים שהשתתפו בסיור התלהבו מסטנלי וממסעו והתנדבו להצטלם איתו ליד הכותל. אפילו נוצרה התגודדות קטנה וחביבה סביבו. אין ספק לשם כך נועד הפרויקט, אך השיא היה עוד לפנינו.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - פלאט סטנלי בכותל המערבי

פלאט סטנלי בכותל המערבי

למחרת היום התקיימה צעדת ירושלים כמידי שנה בחול המועד סוכות. צעדה זו כוללת באופן מסורתי מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות העוברים בכל רחבי העיר, אך מה שמאפיין אותה יותר מכל הוא דווקא המצעד החגיגי המתקיים במרכז העיר ומושך אליו צועדים מכל רחבי העולם. בשנים האחרונות עיקר המשתתפים במצעד ההצדעה הם נוצרים אוהבי ישראל אשר מגיעים באופן מאורגן בתמיכת השגרירות הנוצרית בירושלים. גוף זה שהוקם בתחילת שנות ה-80 מאגד בתוכו נוצרים אוהבי ישראל ההולכים לאורו של הפסוק מספר ישעיהו מ' "נחמו נחמו עמי". הם מנסים לסייע בכל דרך אפשרית למדינת ישראל וליושבים בה ומקיימים לצד התרמות ופעילויות צדקה, גם אירוע מרכזי בחג הסוכות בירושלים. על-פי רוב ינאם ראש ממשלת ישראל באירוע זה. כחלק מאירוע חג הסוכות לוקחים אלפי המשתתפים בו חלק בצעדת ירושלים ומוסיפים לה צבע רב וגוון בין-לאומי.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - סטנלי פוגש את ראש עיריית ירושלים ניר ברקת

סטנלי פוגש את ראש עיריית ירושלים ניר ברקת

השנה החלטתי לתפוס מקום טוב על מנת לצפות במצעד בצורה הטובה ביותר. קיבלתי הזמנה ליציע הכבוד והגעתי למקום כחצי שעה לפני הזמן המיועד, וכמובן שסטנלי היה איתי. ישבתי בסבלנות וקשקשתי עם בחורה בשם חגית צחי, אוהבת ירושלים שאיננה מפקששת אף אירוע מעניין בעיר, עד שהגיע ראש העיר מר ניר ברקת ליציע הכבוד. הוא הסתכל ימינה ושמאלה והתיישב בדיוק שורה אחת מתחתינו. חגית לא התבלבלה לרגע, לקחה את סטנלי והציגה אותו בפני ראש העיר שהסכים להצטלם איתו – ללא ספק תמונה היסטורית! המצעד החל לצעוד, על-פנינו חלפו נציגי חברת בזק, מתנדבים ועובדי צה"ל, בנק הפועלים ועוד ועוד אך את מירב תשומת הלב תפסו דווקא אותם נוצרים אוהבי ישראל שהתלבשו במיטב הבגדים המסורתיים של מדינתם. כך עברו על פנינו קבוצות של נוצרים מסין עם דגלים אדומים, מהולנד בשמלות מסורתיות, מרוסיה, מארה"ב ואפילו מגיניאה החדשה בתלבושת מוזרה משהו. פשוט גן עדן לצלמים שצילמו תמונות רבות. סטנלי לא ידע את נפשו. הוא עבר מיד ליד והצטלם עם עשרות צועדים מכל רחבי העולם. כך העברנו שעות בנעימים באותו ספק מצעד ספק קרנבל ירושלמי. אכן יום לא קל עבר על סטנלי. הוא נכנס למעטפה וחזר חזרה הביתה ללוס-אנג'לס כשהוא עמוס בחוויות רבות מהביקור המיוחד בירושלים.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - סטנלי וצועד נוצרי נלהב מפפואה גיניאה החדשה

סטנלי וצועד נוצרי נלהב מפפואה גיניאה החדשה

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , , , ,