פינת שדה זר – הטקס לציון סוף מלחמת העולם הראשונה בירושלים

סיורים בירושלים עם ישי שביט - הטקס לציון סיום מלחמת העולם הראשונה

מלחמת העולם הראשונה הותירה צלקת עמוקה בלב התרבות המערבית. מיליוני הנופלים, הנכים והחיילים המשוחררים אשר לא מצאו את מקומם בעולם שלאחר המלחמה שינו את פניה של אירופה לחלוטין. הטראומה של מלחמה זו הולכת ונשכחת ורק השנה הלך לעולמו האדם האחרון אשר יכול היה להתגאות כי לחם במלחמה כחלק מחייל המשלוח המצרי בסיני ובארץ ישראל. לאור זאת חשבתי כי מן הראוי להשתתף בטקס לציון יום השנה לסיום מלחמת העולם הראשונה בירושלים. טקס זה מתקיים מידי שנה בבית הקברות שעל הר הצופים ביום השבת שחל בסמוך ל-11 בנובמבר, היום בו נכנסה לתוקף הפסקת האש בסיום המלחמה. למעשה הטקס בא לציין לא רק את הנופלים במלחמה זו אלא גם באירועים נוספים, אך בבית הקברות הבריטי בירושלים בו קבורים אך ורק נופלי המלחמה העולמית הראשונה התחושה היא כי המונצחים הם אותם חיילים אשר שרתו בכוחותיו של הגנרל אלנבי.

בית הקברות הבריטי שבהר הצופים איננו מיוחד במינו. כמוהו ישנם 17 בתי קברות ממערב לירדן בו קבורים חיילי מלחמת העולם הראשונה. באימפריה הבריטית היה נהוג שלא להעביר את הנופלים בקרב חזרה לארץ הולדתם אלא לקבור אותם במקום בו נפלו. משורר בריטי בשם רופרט ברוק הביע היטב עיקרון זה בשירו "החייל":

If i should die

think only this of me

that there's some corner of a foregin field that is for ever England

סיורים בירושלים עם ישי שביט - בית הקברות הבריטי על הר הצופים

בית הקברות הבריטי על הר הצופים

צחוק הגורל – אותו רופרט ברוק התגייס לצבא הוד מלכותו במלחמת העולם הראשונה, מצא את מותו ממחלה בדרכו לקרב בגליפולי ונקבר כחייל בריטי באי היווני סקירוס. אנחנו בירושלים קיבלנו, הודות למסורת זו, בית קברות פסטורלי שבאמת ובתמים נראה כמו פינת שדה זר בעלת אופי אנגלי בולט. המקום מתוחזק במשך כל השנה על-ידי ע"י הועדה לעינייני קברים של חבר העמים הבריטי אשר שכרה שלושה גננים בירושלים. האחד, מוסטפה שמו, עובד במקום כבר 39 שנים. אל טקס הזכרון הגיעו נציגים רבים משלל גופים הפועלים בארצנו, לצד הדיפלומטים, נציגי השגרירויות והקונסוליות של המדינות שלחמו במלחמה, ניתן היה להבחין בנציגי הצבאות השונים במדי שרד מלאים וססגוניים, באנשי כנסייה מקומיים בכירים ובקבוצה של סקרנים ישראלים. הנכבדים כולם התקבצו ברחבה שלפני מזבח הזיכרון של בית הקברות. הקונסול הכללי הבריטי פתח את הטקס ואחריו הגיעו אנשי הדת. לפתע פילחה את האויר של ירושלים מנגינה בלתי שגרתית – נגינת חמת חלילים. המנגן היה חייל בריטי הלבוש במדים סקוטיים מפוארים אשר במקביל לנגינתו החל לפסוע באופן מדוד ומכוון לעבר החלק האחורי של בית הקברות. תוך כדי צעדה ונגינה חלף הנגן הסקוטי על פני וממש יכולתי לראות לו את הלבן של העיניים אך במקום להתמקד בעין הופנה המבט שלי דווקא לכיוון האוזן ובה, למרבה המבוכה, ניתן היה להבחין באטם האוזניים. האמת שלאור נגינת החצוצרה הנוראית של עמיתו של נגן חמת, החלילים אטם האוזניים נראה כתשובה הולמת לבעייה…

סיורים בירושלים עם ישי שביט - נגן חמת החלילים עם אטמי האוזניים

נגן חמת החלילים עם אטמי האוזניים

הטקס המשיך וכלל את קריאת היזכור הבריטי, שבנוסף לטקסט הממלכתי כולל גם קטע מהאודה של הזיכרון, אותה כתב לורנס ביניון. קטע זה מסתיים במילים "we will remember them" והפך לאחד הסממנים הבולטים ביותר בטקסי זכרון מסוג זה. הנציגים הנכבדים הניחו את זרי הזיכרון, אנשי הדת הקריאו עוד מספר פסוקים והטקס הסתיים. עוד מספר תצלומים למזכרת, שיחות בריטיות על מזג האוויר וחילופי דברים דיפלומטיים וההמון התפזר. הנציגים השונים הוזמנו לביתו של הקונסול הבריטי בירושלים ואנחנו ניצלנו את ההזדמנות והצטרפנו אליהם. ביתו של הקונסול נמצא בלב שכונת שיח ג'ראח שבמזרח ירושלים. מדובר בבית מרהיב עם עם סידורי אבטחה קפדניים וגינה מפוארת אשר יכולה לארח אירועי קוקטיילים מכובדים ביותר. בעלת הבית, אשת הקונסול, קיבלה את המבקרים עם כניסתם לבית והפנתה אותם לכיוון הגינה. בדרך יצא לנו להעיף מבט גם על הסלון אשר בו הוצגו לראווה כלי פורצלן נדירים ויקרים לצד יצירות אומנות וחפצים שנדמה היה כאילו ניתנו לנציגי הוד מלכותה בעיר הקודש בעשורים האחרונים. בהחלט מרשים. קבלת הפנים הצנועה בגן הייתה גם היא בריטית למדי. שיחות מינוריות, חיוכים מנומסים וכמובן – תה בכלי פורצלן. הלא גם ביתו של הקונסול הוא עוד פינה של אנגליה הנמצאת בשדה זר.

תמונת מחזור של חלק ממשתתפי הטקס לסיום מלמחת העולם הראשונה בהר הצופים - סיורים בירושלים עם ישי שביט

תמונת מחזור של חלק ממשתתפי הטקס לסיום מלמחת העולם הראשונה בהר הצופים

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , , , ,