בתים מבפנים בירושלים

סיורים בירושלים עם ישי שביט - בתים מבפנים 2010

אירוע "בתים מבפנים" הוא אירוע נפלא. פעם בשנה פותחים אנשים פרטיים ומוסדות תרבות את שערי בתיהם, ללא כל תשלום, בפני כל מי שמעוניין בכך. העיר ירושלים מתמלאת, לסוף שבוע אחד, בחובבי פינות סתר המנסים בכל כוחם לחשוף עוד סוד מסודותיה של העיר, להגיע אל עוד סימטא שמעולם לא ביקרו בה ולעבור בעוד שער או דלת שתמיד היו חסומים בפניהם. ארגונים רבים וטובים וסתם אנשים פרטיים משתפים פעולה עם אירוע וולונטרי זה ועם האדריכל אלון בן-נון ואביבה לוינסון – מייסדי האירוע, אשר בכוח התלהבותם ואהבתם מצליחים להדביק גם את הקשוחים שבבעלי המפתחות לפינות הסתרים בחיידק ה"בתים מבפנים", אשר מוכנים לחשוף בשעת אירוע זה בפני הציבור, טפח או טפחיים, להקדיש את זמנם לשאלות משאלות שונות או סתם לצאת ולהדריך בהתנדבות את כל החפצים בסיורים בירושלים המסתתרת בדרך כלל מאחורי סורג ובריח. השנה יצא לי להשתתף באירועי "בתים מבפנים" הן כמטייל והן כמדריך. כמטייל פקדתי מספר אתרים. הראשון שבהם היה המרכז העולמי למורשת יהדות צפון אפריקה. הגעתי לשם ביום שישי בשעה מוקדמת של הבוקר. זה מספר שנים בהן לא הגעתי למקום והשמועות על השיפוצים המשמעותיים המתרחשים בו גרמו לי להמתין מחוץ לשער הנעול במשך רבע שעה. לבסוף, בדיוק בזמן הנקוב, הופיע לו בשער אדם לא צעיר בשם אלברט גוזלן, מראשי העדה המרוקאית בארץ. הוא פתח בפנינו את שער הבניין ואנו, המטיילים והסקרנים הרבים מצאנו את עצמנו בתוך אתר בנייה. לא רק שניכר כי יש להשקיע במקום עוד עבודה רבה (האמנים המרוקאים עזבו לרגל הרמדאן, מסביר גוזלן…) – אפילו החשמל עוד לא מחובר. בכל מקרה, גם במצבו זה, נראה המקום כפינת חמד. תשליבי אבנים מפוארים מעטרים את הקירות והרצפה, פיתוח עץ מרוקאים מרהיבים ניצבים לצד גילופי אבן עדינים. המזכרות שנתן מלך מרוקו, חסן השני, לשמעון פרס עדיין ארוזות בחדרים המאובקים ומצפות לימים היפים אשר יגיעו עם סיום הבנייה. בחזית הבניין עובדים הפועלים במלוא המרץ על הקמתו של גן בסגנון אנדלוסי אשר יקביל את פני הבאים בשערי המרכז. אין ספק, כאשר תסתיים העבודה תזכה ירושלים לעוד אתר תיירותי ברמה הגבוהה ביותר.

מרכז המורשת העולמי של יהודי צפון אפריקה - סיורים בירושלים עם ישי שביט

מרכז המורשת העולמי של יהודי צפון אפריקה

אתר נוסף בו ביקרתי היה גנזך המדינה. משרדי הגנזך נמצאים ברחוב במקור חיים, ממש בחצר האחורית של תלפיות. מליוני המסמכים השונים מרוכזים על כ- 40 ק"מ של מדפים במחסן סמוך ובבניין המשרדים בו ביקרתי ניתן למצוא אך ורק את מרכז המבקרים. אני והסקרנים האחרים חזינו במצגת חביבה אשר הציגה את פעילות הגנזך. כמו כן יכולנו להציץ בתערוכה של מספר מסמכים בעלי עניין. אני התלהבתי במיוחד מאלבום התמונות שנתן במתנה בשנת 1925 רג'יב נאששיבי , ראש העיר ירושלים, להרברט סמואל, הנציב הבריטי הראשון בפלשתינא-א"י, לרגל סיום תפקידו. באלבום זה תמונות נהדרות ויחודיות. אני אהבתי במיוחד את סדרת התמונות מטקס חנוכת רחוב המלך ג'ורג' בשנת 1924. בתמונות ניתן להבחין ברחוב שסלילתו טרם נסתיימה וביהודים, ערבים ובריטים המסבים זה לצד זה שופעי חיוכים – אות ועדות לימים אחרים.

גנזך המדינה - אלבומו של הרברט סמואל - סיורים בירושלים עם ישי שביט

גנזך המדינה – אלבומו של הרברט סמואל

מלבד שני האתרים הללו הספקתי לקיים ביקורי בזק בבית הקברות של הטמפלרים במושבה הגרמנית ובבית העם שבשכונה שלימים הוסב לכנסייה ארמנית. ניסיתי להגיע לביקור גם בוילה לאה שבשכונת רחביה, שנפתחה לראשונה למבקרים. המבנה נבנה על ידי נסיב אבקריוס ביי, עורך דין יווני נוצרי מצליח לכבוד אישתו (בת למשפחה יהודית חרדית) לאה טננבוים. לאה זנחה את בעלה לטובת אחרים ולו, למסכן, לא נותר אלא להשכיר את הבית לכל המרבה במחיר. בין היתר התגוררו במקום במהלך השנים קיסר אתיופיה הגולה היילה סילאסי ומפקד מחוז ירושלים, אחד בשם משה דיין. כיום מתגוררות בוילה שתי משפחות ישראליות אשר שומרות על פי רוב על פרטיותן. המשפחות נעתרו לבקשת המארגנים ופתחו את שעריהן בפני ההמון וההמון אכן הגיע. עם הגיעי למקום נתקלתי בתור הארוך – כמה עשרות מטרים של מבקרים ומטיילים כמוני.

וילה לאה - תור המבקרים הארוך - סיורים בירושלים עם ישי שביט

וילה לאה – תור המבקרים הארוך

כעת הגיע גם תורי לתרום משהו משלי להצלחת האירוע. הגעתי לבית שמואל, שם הדרכתי מספר סיורים לקהל הרחב. הראתי למבקרים השונים את בית שמואל ואת מרכז שמשון הסמוך לו. בהדרכה דנו באספקטים אדריכליים של הבנייה במקום ובפעילותו של מרכז התרבות שבתוך המבנה האדריכלי המרשים. צפינו אל העיר העתיקה מגג אולם בלאושטיין המפורסם בתקרת הזכוכית המעטרת אותו. אני מאמין שהדרכתי כ-200 במהלך יום זה, מספר המהווה בעיני עוד הוכחה לתרומתו הרבה של אירוע "בתים מבפנים" לחובבי הסיורים בירושלים ולאוהבי העיר באשר הם.

לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , , ,