פרשת השבוע ברחובות ירושלים

פרשת השבוע היא פעימת הלב של לוח השנה היהודי. מידי שבוע מתלכדים יהודים (וגם כמה שאינם יהודים) דרך הטקסט אותו הם קוראים ובו הם מעמיקים. פרשת השבוע תרמה ועודנה תורמת ליצירה הרוחנית היהודית ומהווה מקור השראה לרבים וטובים הן שומרי מצוות והן "כופרים בעיקר".

סיורים בירושלים עם ישי שביט בעקבות פרשת השבוע

בשנים האחרונות אני מקפיד ללמוד את פרשת השבוע. לעיתים אני מספיק לקרוא בה ותו לא ולעיתים עולה בידי להעמיק בפרשה וללמוד אותה לעומק. לימוד הפרשה משפיע עלי, אין לי כל ספק בכך. אני משלב אותה בהדרכות בכל מקום ואתר, אני חושב עליה ולפעמים בשיחת חברים נפלט לי דבר תורה כדבר שבמובן מעליו. יש הרואים בפרשת השבוע עניין שבקודש בלבד. "מה לך, אדם אשר איננו שומר מצוות, ולפרשת השבוע?" אני שומע לא פעם. לפעמים, מתחת לשפם אני יכול גם לשמוע רינונים: "הוא מתחזק… עוד רגע והוא יגיע עם זקן וכיפה הביתה ויתחיל לדרוש מאיתנו לתלוש את הריבועים של נייר הטואלט לפני כניסת שבת".

מה לעשות, כזה אני. הפרשה מעניינת אותי ומושכת אותי. אבל בניגוד למקובל אותי מעניינים דווקא העיניינים שאינם קשורים לקדושה. אותי מעניין השילוב של פרשת השבוע בחיי היום יום שלנו. כמורה דרך המתמחה בירושלים אני מסתובב רבות בעיר ומחפש את הפרשה ברחובות. אולי תתפלאו אבל אני תמיד מוצא. לפעמים מדובר באתר שלם ולפעמים ביצירת אומנות, לפעמים אני מגלה התייחסות לפרשה כולה ולפעמים נגיעה בחלקו של פסוק. לאור כל זאת החלטתי להתחיל בפרויקט שמטרתו להציג את המקומות בהם אני מצליח לגלות את פרשת השבוע כפי שהיא באה לידי ביטוי בירושלים. בדפים שלפניכם תוכלו למצוא את ההתייחסות שלי לפרשות כולן ולמקומות הירושלמים בהם "מצאתי" אותן. חשוב לי לציין כי לכל פרשה ופרשה ניתן לקשר אתרים רבים וטובים בירושלים. לא הייתה לי ברירה – נאלצתי לבחור. בחרתי באתרים וביצירות שהם לא מהמוכרים ביותר לציבור הרחב או שהקשר בינם לבין פרשת השבוע איננו כה מובן מעליו. אין לי ספק כי הבחירה שלי איננה מושלמת – אתם בהחלט מוזמנים לשלוח לי תגובות, תיקונים, הרהורים או הצעות נוספות.

ולסיום ברצוני להתנצל על כך שעדיין לא העלתי את כל הפרשות. הדבר יימשך תקופה ארוכה כשבכל פעם כשיעלה בידי אכתוב על פרשה נוספת. אני מקווה כי הסבלנות תשתלם.

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

פרשת השבוע – פרשת נח

פרשת השבוע – פרשת ויחי

פרשת השבוע – פרשת בא

פרשת השבוע – פרשת דברים

פרשת השבוע – פרשת שופטים

פרשת השבוע – פרשת עקב

פרשת השבוע – פרשת מצורע

פרשת השבוע – פרשת תרומה

פרשת השבוע – פרשת נשא

נשלח ב פרשת השבוע ברחובות ירושלים עם התגית: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,