עם אמבולנס המשאלות בכותל המערבי

זכות גדולה נפלה בידי. פנתה אלי משפחה חביבה מבאר-שבע בבקשה מיוחדת. אם המשפחה, דינה, נאבקת נואשות במחלת הסרטן והרופאים חוששים כי ימיה ספורים. דינה, שכל ימיה אהבה לטייל ביקשה בכוחותיה המועטים לקיים סיור בירושלים. למשימה נרתמה המשפחה כולה, מגן דוד אדום תרם לצורך העניין את אמבולנס המשאלות ואני נבחרתי להיות המדריך. נפגשתי עם המשפחה ביום קיץ חם בהר ציון וכחמש דקות לאחר ההכרות והבורקס הגיעה האמבולנס עצמו. אמבולנס המשאלות הוא פרויקט מיוחד במינו. מדובר באמולנס המצוייד במיטב הטכנולוגיה המודרנית, המאפשר לחולים קשים להגשים משאלות. למרבה הצער לעיתים מדובר אפילו במשאלות אחרונות. האמבולנס נתרם ע"י ידידי מגן דוד אדום בשבדיה ומתופעל ע"י צוות מיומן של מד"”א, צוות של ארבעה אנשים אשר עובד מכל הלב.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - אמבולנס המשאלות בקבר דוד

כסא הגלגלים המיוחד של אמבולנס המשאלות בקבר דוד

עם הגעת האמבולנס הורידו אנשי הצוות את כיסא הגלגלים המיוחד בעל גלגלי הענק וחיבורי הפלסטיק המהירים. דבר כזה לא ראיתי כל ימי חיי וכנראה שגם לא יתר העוברים והשבים אשר הביטו בו בתמיהה. לאחר התארגנות קצרה יצאנו לדרך ולתחנתנו הראשונה – קבר דוד. הכניסה למתחם לא הייתה קלה מבחינה טכנית ולקחה קצת זמן, אך המאמץ השתלם. למקום זה בו קבור, על-פי מסורת ארוכת שנים, נעים זמירות ישראל באים להגיד תהילים.  “ממעמקים קראתיך ה'. אדוני שמעה בקולי, תהיינה אזניך קשובות לקול תחנוני… קויתי אדוני קותה נפשי ולדברו הוחלתי. נפשי לאדוני משמרים לבוקר, שומרים לבוקר. יחל ישראל אל ה' כי עם ה' החסד והרבה עמו פדות" הפסוקים המוכרים כל-כך מתהילים פרק ק"ל עלו בראשי וקיבלו במעמד זה, עם דינה ובני משפחתה, משמעות אחרת ועמוקה יותר.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - אמבולנס המשאלות בירושלים

על כסא הגלגלים ברובע היהודי

ברובע היהודי עברנו בין האתרים הנגישים לכסאות גלגלים ודיברנו על החידושים של השנים האחרונות בהם ניתן להבחין בכל פינה. דינה שאלה שאלות רבות והפגינה ידע שמקורו בשנים רבות של סיורים בירושלים ואני עניתי לשאלות ובתוך תוכי התרשמתי עמוקות מהכח אותו מפגינה אותה אשה מופלאה שהסרטן אוכל בגופה.
כעת הגיע הזמן לכותל המערבי. את אמבולנס המשאלות שלחתי אל הרחבה ושם הוא חנה באדיבות משטרת ישראל ובסיועה של גברת מלי פדר מלשכת התיירות בעיריית ירושלים שסייעה לי להשיג את אישור החנייה הנכסף. אנחנו ירדנו עם כסא הגלגלים דרך הכביש אל הכותל עצמו. למרבה הבושה אין נכון להיום כל דרך אחרת לעשות זאת (בעתיד הקרוב יבנה מעלון שייסיע בכך). בעוד הרובע היהודי נגיש לכיסאות הגלגלים והעירייה התקינה בו מסלול נח ונעים, לכותל המערבי פשוט לא ניתן להגיע והדרך אליו מכיוון הרובע היהודי למעשה לא נגישה לאנשים בעלי מוגבלות, אנחנו, כאמור נאלצנו לחסום את הכביש על מנת שנוכל לעבור ולהגיע לכותל. אבל לבסוף גם כאן המאמץ השתלם. אינני אדם דתי, אך בכל זאת גם לי עמדו דמעות בעיניים לנוכח הכותל כאשר הבטתי מעזרת הגברים לכיוונה של דינה  ובנותיה שהיו מהצד השני של המחיצה.  לכותל יש יכולת להוציא מהאנשים את הרגשות וכך אירע גם הפעם. איש לא נותר אדיש למראה של דינה על כיסא הגלגלים המיוחד המוקפת במשפחתה האוהבת ובאנשי מד"א המסורים מתפללת אל נוכח מקום המקדש.

סיורים בירושלים עם ישי שביט - עם אמבולנס המשאלות בכותל המערבי

עם אמבולנס המשאלות בכותל המערבי

ברחבת הכותל הסתיים הסיור, נפרדתי מדינה לאחר שעלתה חזרה אל אמבולנס המשאלות . המשפחה חזרה לבאר-שבע שם קיימו מסיבה לכבודה של דינה הנרגשת ואני שבתי לביתי שבירושלים נפעם כולי מהחוויה אשר עברה עלי. יום למחרת קיבלתי מייל נרגש מהמשפחה עם הבעת תודה. למעשה אני לא בטוח מי צריך להודות למי. אני בכל מקרה זכיתי.

חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , , ,