נשף בארמון אלהמברה

ארמון אלהמברה הירושלמי - סיורים בירושלים עם ישי שביט

ארמון אלהמברה הירושלמי

שוב זה קרה לי. שוב יצאתי לרחובות ירושלים והופתעתי לחלוטין. הפעם יצא לי להשתתף באירוע שאירגנה חברת סיורים בשם גרנד סרקל כחלק מהמפגש החצי שנתי של צוות המדריכים שלה. האירוע המרכזי של מפגש זה התקיים באולם בשם אלהמברה שנמצא בלב רחוב צ'לאח א-דין שבמזרח ירושלים. אני יכול להעיד על עצמי כי אני אומנם לא מרבה לבקר ברחוב זה אך אני בהחלט לא מדיר רגלי ממנו. לא פעם יוצא לי לעבור בקרבת מקום בשעת ביקור במלון אמריקן קולוני, במוזיאון רוקפלר או במערת צדקיהו, אך אני יכול גם להודות בעובדה  כי מעולם לא יצא לי לבקר ברחוב בשעות הערב. תמיד יש פעם ראשונה…
האירוע המדובר התקיים בערב יום שלישי בארמון אלהמברה שבלב רחוב צ'לאח א-דין, ממש אל מול הכניסה למשרדי משרד המשפטים. אל המקום הגענו קבוצה של מורי דרך ממלון ליאונרדו ירושלים הסמוך. אני ניצלתי את הזמן ועוד לפני ההגעה למקום סיירתי קצת ברחוב השוקק חיים. איזו הפתעה! בעוד רחובה הראשי של ירושלים, רחוב יפו, נאנק תחת עול הבנייה הבלתי פוסקת של הרכבת הקלה והציבור מצביע ברגליים ופשוט איננו פוקד את חנויותיו, רחוב צ'לאח א-דין פשוט פורח. המוני אנשים פוקדים את בתי הקפה, חלונות הראווה מאירי עיניים והאוירה היא של עיר אירופאית לכל דבר (נקיון הרחוב עדיין דורש שיפור…). אני בחרתי, בהמלצתו של חבר, להכנס לחנות ספרים בשם Educational Bookshop המשמשת גם כבית קפה. איזו חנות מופלאה! עושר עצום של ספרים העוסקים בירושלים ובסכסוך הישראלי פלסטיני. לצד ספרים פרו-פלסטינים מובהקים הופתעתי למצוא גם מספר ספרי פרו-ישראלים – והכל באנגלית. החנות הייתה מלאה בערבים ובתיירים צעירים מכל העולם ששתו קפה, שוחחו להנאתם והתווכחו על נושאים שברומו של עולם. הרגשתי כמו ב- guesthouse בהודו.
מחנות הספרים חציתי את הכביש והגעתי לארמון אלהמברה המפואר. המדובר באולם קולנוע שהוסב לאחרונה לאולם אירועים מפואר ורחב ידיים. נברשות ענק התלויות מהתקרה נותנות למקום נופך אירופאי, אולי אפילו כזה שמזכיר ימים רחוקים בהם העדיפו שליטיה הקולוניאלים של העיר להסתופף יחדיו תחת קורות גג מסוג זה ולדון במזג האוויר. האירוע שלשמו התכנסנו כלל ארוחת ערב, מופע פולקלור ערבי והתרמת כספים לבית יתומים בשם ג'יל אל-עמל שבאל-עזריה, בית יתומים אשר עושה עבודת קודש בתנאים כלל לא קלים. הקהל, כמאה איש, הורכב ממורי דרך ישראלים ומתיירים פנסיונרים אמריקאים הנמצאים בארץ כחלק מסיור של גרנד סרקל באזור. תמהיל אנושי שכזה לא היה אפשרי בירושלים של שנת 2002 והוא נדיר ביותר גם כיום. מנהלת בית היתומים עלתה והציגה את פעולת המוסד לקול מחיאות כפיים רמות, האוכל היה טוב וטעים והשיא היה המופע של להקת הפולקלור.

הנברשת בארמון אלהמברה - סיורים בירושלים עם ישי שביט

הנברשת בארמון אלהמברה

כ-15 נערים ונערות ערביים, תושבי מזרח ירושלים עלו לבמה לבושים במיטב הלבוש הערבי המסורתי והחלו לרקוד ריקודי עם ירושלמים. האמת היא שרמת הביצוע הייתה די נמוכה אבל לא זה העיקר. קבוצת הנערים הזו, חברי להקת המחול העממית 'נעמאת' באים מבתים לא פשוטים ומהשכונות הענייות ביותר בירושלים, שהיא, אגב, העיר הענייה ביותר בישראל. אני בטוח כי כל נער המופיע בלהקה עושה זאת בניגוד להלך הרוח בשכונה בה הוא גדל. לנערים אלו קל לפנות לסמים או למרעין בישין אחרים ובכל זאת הם עושים מאמצים לא פשוטים ולוקחים חלק בלהקת פולקלור אשר בעתיד הקרוב תספק להם פרנסה נאה. זה בהחלט לא מובן מאליו שנערים ערבים ממזרח ירושלים יופיעו אל מול קהל ישראלי ואמריקאי וזה בהחלט לא מובן כי מופע פולקלור פלסטיני יזכה לצופים יהודים – ישראלים. בעיר שבה גרים כ-35% ערבים, 65% אחוז יהודים, בעיר המושכת אליה כשני מליון תיירים בשנה המפגשים האלו הפכו לאחרונה לנדירים, אולי נדירים מדי. הדרבוקות רעמו, האורחים סעדו וארמון אלהמברה המה בפעילות תיירותית – תרבותית נורמלית. פעילות שהגיון כלכלי ותיירותי עומד מאחוריה. אותו ההיגיון אשר, כך נדמה, הופך את רחוב צ'לאח א-דין כולו לרחוב הומה.

נגני דרבוקה בארמון אלהמברה - סיורים בירושלים עם ישי שביט

נגני דרבוקה בארמון אלהמברה


חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , ,