אל ירושלים שבלונדון

כזה אני. בכל פעם שאני מטייל במדינה זרה אני מחפש את ירושלים. הרי אמר כבר רבי נחמן מברסלב "אל כל מקום אליו אני הולך – אני הולך לארץ ישראל". מי שמטייל איתי כבר התרגל – סיור בעיר זרה כמוהו כסיור בירושלים רק עם אוירה קצת שונה. לאחרונה יצאתי עם אשתי נעה לחופשה בלונדון. חופשה אצלי כוללת כעשרה קילומטר הליכה ולפחות מוזיאון אחד ליום… כזה אני… בבית עוד לפני הנסיעה עשיתי את ההכנות הנדרשות. רציתי לבקר באתרים לונדוניים אשר השאירו את חותמם בירושלים. רציתי לראות את קברו של גנרל אלנבי כובש העיר במהלך מלחמת העולם הראשונה בכנסיית ווסמינסטר, חשבתי על תחריטי סנחריב המתארים את כיבוש לכיש שבמוזיאון הלאומי הבריטי, תחריטים להם נעשו העתקים הנמצאים כיום במוזיאון ישראל ובבניין החוג לארכיאולוגיה בהר הצופים ואפילו הרהרתי בביקור זריז בחדר המלחמה של צ'רצ'יל, אותו מנהיג אשר 'קרע' את עבר הירדן המזרחי מזה המערבי בספר הלבן שפירסם ב-1922. חשבתי שזו כמות מרשימה של אתרים 'ירושלמים' בעיר אחת, אבל שום דבר לא הכין אותי לשפע האתרים הרלוונטים בהם נתקלתי. הכל התחיל בביקור במדשאה שלאורך נהר התמזה שם הסתובבנו לפני שנגשנו לבית הפרלמנט. לפתע, מעבר לפינה, ראיתי דמות מוכרת. דמות זאת, שחורה ומבריקה, עמדה בין דמויות נוספות, דומות לה. מבט נוסף על הדמות החזיר אותי חזרה לירושלים. אותה 'דמות' התגלתה כאחד מה-'שועי העיר קאלה', פסלו המפורסם של אוגוסט רודן. הפסל מתאר את כניעת אנשי העיירה קאלה שבצרפת שנכנעה לאנגלים במהלך מלחמת מאה השנים. הפסל המקומי נמצא עד היום בקאלה, אך 12 עותקים שלו נמצאים כיום ברחבי העולם האחד בלונדון ואחר – במוזיאון ישראל המחודש בירושלים.

הבורגנים של קאלה - סיורים בירושלים עם ישי שביט

הבורגנים של קאלה

המשכנו בטיולנו. ראינו את הביג-בנד ואת חילופי השומרים בארמון באקינגהם. טילנו בגני סנט. ג'ימס ואפילו ראינו את האנדרטה למלכה הקלטית באודיקה שכבשה והחריבה את לונדון עד היסוד. ואז שוב נתקלנו בירושלים. במרכז העיר, לא רחוק מהעיקול של התמזה, במקום בשם אימבקנמנט ישבנו לשתות קפה. למולנו, בלב הגן, ניצבה אנדרטה צנועה למדי. מבט בוחן באנדרטה העלה ממצא מעניין – הייתה זו אנדרטה ללוחמים הבריטים, רובם אוסטרלים וניו-זילנדים, אשר שרתו בחיל המשלוח הבריטי לסיני, הלא הם כובשי העיר ירושלים שמתיהם קבורים עד ימנו אלה בבית הקברות הצבאי הבריטי במרומי הר הצופים. אגב, לא הרחק משם, על גדות נהר התמזה נמצאת 'מחט קלאופטרה' אותו אובליסק שניתן כמתנה למלכה ויקטוריה ע"י מוחמד עלי, כובש ירושלים. האובליסק הוא לא מימיה של קלאופטרה אלא קדום לה. הוא מתוארך לימיו של פרעה בשם תחותמס ה-3, אותו פרעה אשר כבש את ארץ ישראל במאה -15 לפנה"ס והחל בכך תקופה חדשה בתולדות הארץ – תקופת הברונה המאוחרת.

המחט של קלאופטרה לייד גדת נהר הטמס - סיורים בירושלים עם ישי שביט

המחט של קלאופטרה לייד גדת נהר הטמס

המסע הלונדוני לא הסתיים וירושלים עדיין רדפה אותי. במוזיאון ויקטוריה ואלברט חזינו בפסל זכוכית שהיה נראה מוכר משהו, הרי במוזיאון מגדל-דוד ישנו פסל כמעט זהה! לא פלא – האמן הוא לא אחר מאשר צ'יהולי שתערוכת יצירותיו בירושלים בשנים 1998-2000 נחשבת עד היום לתערוכה המצליחה ביותר שהוצגה מאז ומעולם בישראל, תערוכה בה חזו למעלה ממליון איש. בגני קנזינטון חלפנו על-פני פסלי רחוב ענקיים – מסתבר שמדובר בתערוכה מתחלפת מעבודותיו של האמן אניש קאפור, אותו אמן יליד הודו, בוגר בצלאל שפסלו 'עולם הפוך' ניצב במקום בולט במיוחד במוזיאון ישראל. בכל העיר מצאנו פירסומים המוכרים לנו מרחובות ירושלים, פרסומים המזמינים את הציבור הרחב לחוגי 'קרב מגע' באנגלית. זה כבר היה יותר מידי. הרגשנו רדופים. לא נשארה לנו כל ברירה אחרת, ברחנו אל המוזיאון הקרוב ביותר למלוננו – מוזיאון טייט בריטניה. חשבנו שבמוזיאון אומנות זה המתמחה בציוריהם של ענקי הציור הבריטים מהמאות ה-18 וה-19 אין כל סכנה שנפגוש בירושלים. שוב נכונה לי 'אכזבה' – בין ציוריו של ויליאם טרנר, אותו אומן שאין אנגלי ממנו, שוב קפצה עלינו ירושלים. בתמונה קטנה ושולית ניבטה אלי פתאום מצבת קבר מוכרת – יד אבשלום אשר בעמק הקידרון שבמורדות הר הזיתים. קצת מפתיע נתחשב בעובדה שטרנר אשר סייר במקומות רבים מעולם לא היה בירושלים. לא הרחק מתמונה זו קפץ לבקר אותנו חבר ירושלמי נוסף. מספר יצירות של הצייר הולמן האנט שהתגורר ברחוב הנביאים מוצגות במקום. האנט, כך למדתי, נחשב לאחד האמנים המשפיעים ביותר באומנות הבריטית במאה ה-19. אני אזכור זאת בפעם הבאה שאשב לנוח על הספסל שבנתה לו אישתו, ספסל הניצב עד ימנו בסמוך למנזר מר אליאס שבדרך חברון בירושלים, ספסל ממנו נשקף נוף מרהיב של מדבר יהודה. יכולתי להביא עוד דוגמאות רבות המוכיחות כמאה עדים כי ירושלים ולונדון הן ערים תאומות, ערים שקו בל ינתק מקשר בינהן. חשבתי אפילו לפתוח קבוצת פייסבוק שתקרא לחתימת הסכם פורמלי בין שתי הערים. חשבתי לנקוט בפעולות נוספות אך לפתע נזכרתי כי לונדון איננה יחודית – קשרים כה הדוקים ניתן למצוא גם בין ירושלים ובין ערים רבות אחרות – קהיר, פריס, ניו-יורק ועוד ועוד. בקיצור – אין כמו ירושלים!

סיורים בירושלים עם ישי שביט - אנדרטה לחיל המשלוח הבריטי בסיני

אנדרטה לחיל המשלוח הבריטי בסיני

 חזרה לעמוד הבית – סיורים בירושלים

To the English post

נשלח ב מיומנו של מורה דרך עם התגית: , , , , , , , , , ,